Az egy örökzöld konfliktushelyzet szolgáltató és felhasználó között, hogy az ingyen kapott szolgáltatásért cserébe a szolgáltató rakhat-e hirdetéseket a felhasználó oldalára (tehát pl. ha valaki blogot vezet egy blogszolgáltatáson). A józan közvélekedés általában az, hogy persze, én azért hozzátenném, hogy ésszel kell csinálni, de vannak olyan vélemények is, hogy a szolgáltatónak a reklámbevételeket meg kellene osztania a tartalmat az oldalra felpakoló felhasználóval (volt erről szó régebben itt).
Most az AOL saját blogszolgáltatása, a 600,000 blogot futtató AOL Journals körül van vihar, mivel váratlanul hirdetéseket pakoltak fel oda és úgy, ahova eddig nem szoktak (nagyok, villognak, színesek, szóval megölik az oldalakat). Persze papíron a jogot eddig is fenntartották, az igazi baj az 'elefánt a porcelánboltban' típusú viselkedéssel van, a hirdetéseket ugyanis úgy sikerült elhelyezni, hogy azokat nem lehet pénzzel kiváltani, a fizetős felhasználóknál is megjelennek (sőt, talán csak az AOL saját felhasználóinál, a részleteket nem fogom pontosan). Áll persze a bál, minden van, ami a jó hangulathoz kell, ordítozás, búcsúzkodó bloggerek, bojkotthirdetés, kellemetlen cikk a Washington Postban.
Egy vállalat PR osztályának 2005-ben trendi, korszerű lázálma nem más, mint egy csorda dühös blogger, akik épp most orroltak meg a cég valamelyik terméke vagy szolgáltatása miatt. Ma már külön szakma az, hogyan kell kezelni ezeket a szituációkat (kérdezzétek Steve Rubelt), mert általában bizony nagyon rosszul kezelik őket a blogoszféra erejéhez nem szokott cégóriások (csak annyit mondok, Kryptonite). De hát az AOL egy olyan cég, ami épp most csengetett ki egy kalap pénzt azért, hogy demonstrálja, igenis nyitott a blogoszféra felé, szeretné magához ölelni a bloggereket, amennyire az lehetséges.
Egy lépés előre, kettő hátra.
(Pontosabban három hátra, nem írtunk az AOL egyik másik orbitális melléfogásáról, kb. egy hete két reklámrobotok telepítettek az összes AIM felhasználó buddy-listájába, de ebbe most ne menjünk bele.)
(via The Blog Herald)
Utolsó kommentek