15 másodpercre megint híres lehet a magyar: Kempelen Farkas híres sakkozógépe adta az ihletet az Amazon új szolgáltatásának elnevezéséhez. Az analógia onnan ered, hogy egy gép számára nem - vagy csak nagyon nehezen - megoldható feladatot emberi erővel végeztet el a Mechanical Turk. Zseniális ötlet egyébként, építsük fel a programunkat úgy, hogy az emberi munkaerőt is egy felhasználható modulnak vesszük.
A Turk esetében főleg képelemzési feladatok jöhetnek szóba, ezekhez a számítógépek nem nagyon konyítanak (és még jó ideig nem is fognak), tehát a 'van-e nagyfülű ember a képen?' típusú kérdésekre kell gondolni. (Vagy a CAPTCHA képek megfejtésére, bár erre a spammerek már működtetnek hasonló elvű hálózatokat pornószájtokra szétterítve.)
Szóval az egészben úgy működik, hogy az Amazon ad egy APIt, amit a programozók felhasználhatnak, egyszerűen egy függvényhívással helyettesítve az emberi tevékenységet. Van aztán egy webes felület, ahol azok, akik meg szeretnének oldani ilyen feladatokat (HIT - human intelligence task), egy egyszerű protokollal (böngész-kiválaszt-megold) megtehetik ezt - természetesen pénzt is lehet vele keresni, ennek 10%-át rakja zsebre az Amazon. (Már amikor megy a rendszer, most éppen nem bírja a terhelést vagy a magyar IP-t.) Vannak általános illetve bizonyos szakértelmet igénylő feladatok is (az összeesküvéselmélet azt mondja, hogy az egész dolog értelme az amerikai minimálórabér helyett annak töredékéért, a globális miniimálórabérért dolgoztatni embereket).
Emlékeztet ez a dolog engem a Google Answers nevű dologra, ahol más emberek helyett kereshetünk pénzért, az persze egy elég speciális felhasználás.
Richard Macmanus viccelődik a dologgal a Read/Write Weben: 'Click on my Google ads from time to time.'
Utolsó kommentek