Utolsó kommentek

Friss topixok

  • sztahanov: www.physorg.com/news/2011-07-ge-gb-holographic-disc-writer.html (2011.07.22. 23:51) 300 gigás DVD
  • sztahanov: @sajt: teszt (2011.01.25. 12:19) Web 2.0 Symposium live
  • xéni: sziasztok (2010.03.20. 20:07) Meebo - multi protokoll IM kliens 2.0
  • Nyaligátor: @litemininyuszikaa: És még a reagálás és a szín is azonos :) (2009.10.09. 17:12) Life on Vista
  • szöszkehölgy: Azért a wc papír feltalálása még síkra szállhat, hiszen a gugli olyan alapvető, mint az eü. papír. (2009.09.29. 13:34) Brékin

sztahanov

sokat túlórázik
későn vacsorázik

Tagek

1.0 (1) afrika (2) aggregátor (1) apple (7) beta (3) béta (1) biznisz (77) biztonságos (8) blog (40) blogok (123) blogtech (21) blogter (1) böngészők (29) budapest (1) celeb (1) cenzor (5) copyfight (25) csajok (1) dev (11) digg (3) dizájn (9) énblog (64) ergonómia (2) eudora (1) firefox (3) flash (1) fotó (1) fun (74) gawker (3) geek (17) gizmó (22) gmail (1) google (67) hetedhét (2) hw (3) index (4) keresők (47) kína (3) kommuna (28) kommunikáció (1) konzol (9) lifehack (2) linkblog (10) linkter (1) linux (6) mac (41) marketing (49) média (92) microsoft (30) mini (1) mobil (19) muzak (4) new york (1) nörd (26) notebook (1) open (2) opera (3) origo (1) pim (1) politika (4) pr (2) privacy (1) rant (8) rss (6) social (1) software (15) spam (9) szex (1) szocio (13) tagek (1) tech (40) torkosborz (16) trendek (91) ui (32) ultimate (11) vas (5) végtelen (1) vista (1) web2.0 (82) wiki (5) win (1) windows (12) wiw (3) yahoo! (12)

Feed

# 2005.10.29. 18:21 sztahanov

Süketek párbeszéde alakult ki a sesblogon ses 'Dobd el a nickedet!' posztja után, amiről a házigazdák folyamatos ködösítése miatt továbbra sem tudom eldönteni, hogy komolyan van gondolva, vicc, vagy egyszerűen csak egy üres provokáció a több hozzászólás reményében. Az alapkérdés maga  ugyanakkor valamennyire releváns - ti. hogy nicket használni óvodás dolog vagy nem - ezért imhol az én kétcentesem:

  • Nicket használni pl. azért jó, mert a neten - tetszés szerinti virtuális közösségben - sokkal több ember van, mint ahány keresztnév, ezért ha el akarjuk kerülni, hogy 8 Péter legyen egy irc csatornán vagy hogy tamas3489a@ legyen az emailcímünk, valamit ki kell találni. (Én is azért ekezdtem el nickeket használni anno, még az ircn, mert hamar feltűnt egy ugyanolyan keresztnevű egyed, mint én, és onnantól kezdve a régi névvel már be sem tudtam lépni.) A nick tehát könnyebben lehet egyedi, mint a név.
  • Az igazi nevét az ember kapja, a nicket választja vagy kiérdemli. Ergo a nicked mond rólad valamit, az igazi neved meg csak egy buta azonosító, amiből maximum a szüleid keresztnévválasztási tehetségét lehet leszűrni.
  • A hálózat különböző bugyraiban megkövetelt névformátumba nem feltétlenül illeszthető be az igazi neved (pl. ékezetek, szóköz, kisnagybetű), a nickedet viszont úgy választod, hogy konform legyen az adott szintaxissal.
  • Nem egy térben élünk, hanem sokban, de mindenhol kell nevet használnunk, aminek a fő célja az, hogy azonosítsanak bennünket. Az azonosítás szigorúan az adott téren belül értendő, ott azonban az egyértelmű azonosítás fontosabb, mint az, hogy legyen egy univerzális, minden térben érvényes nevünk.
  • A net egy nagy játszótér. Az ember számtalan okból kifolyólag megkülönböztetheti különböző virtuális énjeit, ilyen karakterrel ruházhatja fel egyiket, amolyannal a másikat. Ennek persze lehet egyszerű diszkréciós oka (az ember titokban akarja a kilétét tartani valahol), de az is lehet, hogy egyszerűen a szerepek közötti különbséget akarja hangsúlyozni. Nem titok a kicsit is tájékozott olvasó előtt, hogy aki itt sztahanov néven ír, azt sokan ismerik blumiként, még máshol setalosas, némely blogban egyszerűen sas, az ircn pedig néha migraine (a többit most hagyjuk). Ez teljesen tudatos választás, mert ezt a sztahanovos szerepet önmagában, az előzőektől kicsit függetlenül, új vállalkozásként kezelem, és ez nekem jó.
  • Az ember időben is változik. Nem mindig ugyanaz a név fekszik neki, vagy egyszerűen nem mindig ugyanazt akarja kommunikálni a nickjével. (Pl. up egy időben dj_up volt, és nem véletlenül (nem, nem azért, mert DJ volt).)
  • Nicknevek a valóságban is vannak. Bármilyen szubkulturális közösség használ nickneveket, ehhez nem kellett feltalálni az internetet. Sportolók, színészek nickje közismert, de egy baráti társaságban ugyanúgy voltak és lesznek is mindig nickek, mint az interneten.
  • Végül egy profán gondolat: az ember szabad, eldöntheti hogy nicket használ vagy nem, és azt is, hogy ha használ, hogyan használ. Bárki elmondhatja a dologról a véleményét, de a jogai itt véget is érnek. Szerencsére.

A nicknevek jók. A nickneveket Jézus is szereti. Tízből kilenc háziasszony az interneten nicket használ. Sztahanov kiáll a nicknevek mellett, még ha az életben (IRL) angeldayt Józsefnek, eszpeet Péternek, kekit Balázsnak, pozsit pedig Ferinek szólítja is. Uff.

Címkék: énblog

A bejegyzés trackback címe:

https://sztahanov.blog.hu/api/trackback/id/tr551895

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása